נגישות
שירות לקוחות: 1-800-071-100 info@mayanot-hasharon.co.il

מגוון השימוש במים הנעשה במשק הבית הינו רב וכולל שתיית מים, הדחת אסלות, שטיפת כלים, כביסה, מקלחת, ניקיון, בישול השקיית גינה ועוד. בשל המגוון הרחב יש לשים לב כי השימוש נעשה בחוכמה במטרה למנוע בזבוז ובכדי לחסוך משאב יקר וחשוב שהולך ופוחת עם השנים.

הצריכה הביתית משתנה מאדם לאדם ונעה בין 100 ל-230 ליטר לנפש ליום, ובממוצע כ-165 ליטר. כל יום. זה הרבה מאוד מים.
אז להיכן זורמים המים?

הדחת אסלות – 55-60 ליטר (35%)
רחצה – 55-60 ליטר (35%)
שתייה, בישול והדחת כלים – 30 ליטר (20%)
כביסה וניקיון – 8 ליטר (5%)
גינון – 8 ליטר (5%)

 

עצות שימושיות לחיסכון במים במשק הבית ואיתור נזילות:

שימוש נכון של מים במשק הבית יכול לחסוך כמויות גדולות של מים. כדי ליעל את השימוש ולחסוך במים יש לנקוט במספר צעדים חשובים ולהתייעץ עם אנשי מקצוע מומחים. להלן 10 עצות שימושיות לחיסכון במים בגינה.

 1. התקינו וסת או מגביל ספיקה (חסכם) עם התו הכחול על ברזי המטבח, האמבטיה והמקלחת. החסכם  קל להתקנה, מקטין את כמות המים מבלי לפגוע בנוחות המשתמש וחוסך כשליש מכמות המים.
 2. סגרו את הברזים בזמן שימוש, לדוגמה, סגרו את הברז בזמן צחצוח השיניים, הגילוח והסיבון במקלחת וצמצמו את זמן פתיחת הברז במהלך שטיפת הכלים.
 3. הפעילו את מדיח הכלים רק כשהוא מלא.
 4. הפעילו את מכונת הכביסה רק כשהיא מלאה.
 5. אם יש לכם הזדמנות, ריכשו מדיח כלים או מכונת כביסה חסכוניים במים.
 6. התקינו בשירותים מכל הדחה דו כמותי המאפשר גם חצי הדחה. בכל הדחה מלאה יורדים 9 ליטר מים, ושימוש במכל הדחה דו כמותי יכול לחסוך כ – 18 ליטר מים לנפש ליום, המהווים 12% מהצריכה היומית שלנו. אם יש לכם הזדמנות – התקינו מיכלי הדחה חדשים, המשתמשים ב-6 ליטר להדחה מלאה ו-3 ליטר לחצי הדחה. הם בהחלט מספיקים..
 7. בדקו מידי פעם שבאסלת השירותים אין דליפה. נזילה ממכל ההדחה היא תקלה שכיחה ולעתים בלתי מורגשת. התיקון פשוט מאוד ומצריך החלפת אטם בתחתית מיכל ההדחה. ניתן לבדוק האם קיימת נזילה ע”י הנחת נייר טואלט בדופן יציאת המים. במידה והנייר נרטב, יש להחליף את האטם.
 8. בדקו נזילות בדירה ובגינה. לצורך הבדיקה, סוגרים את כל הברזים בדירה ובגינה ומסתכלים על מד המים. אם יש תנועה במד המים, סימן שיש נזילה ומומלץ להיוועץ בבעל מקצוע.
 9. בידקו מידי פעם את מערכת ההשקייה בגינה על ידי הפעלתה ובדיקה אם כל הממטרות, המתזים והטפטפות פועלים כראוי. לעיתים קרובות נמצא שצריכות מים חריגות נבעו מפיצוצים במערכת השקיית גינה שהופעלה באופן אוטומטי על ידי מחשב השקיה בשעות הקטנות של הלילה, ועל כן בשעות היום לא נראתה כלל נזילה במד המים. אם יש לכם הזדמנות – שיתלו צמחים חסכוניים במים או צמצמו את השטח המושקה. חישדו בכל אזור בגינה שנראה ירוק או רטוב באופן יוצא דופן.
 10. הימנעו מברזים דולפים. טפטוף מברז דולף מבזבז כמויות גדולות של מים מבלי להרגיש.
 11. שטפו את המכונית בעזרת דלי. שטיפת הרכב בעזרת צינור בזבזנית ואסורה על פי חוק .
 12. נצלו את המים המטפטפים מצנרת הניקוז של המזגנים להשקיית עציצים, אדניות וגינות.
 13. בידקו מידי פעם את הווסת פורק הלחץ של דוד השמש / חשמל שלכם. לעיתים הוא נפרץ ומי הדוד זורמים ברציפות אל מערכת הניקוז באין רואים.

לטיפים נוספים בחסכון במים ניתן למצוא באתר רשות המים.